Відповіді на питання від журналістки "Херсон +" надає голова БФ "Це Крафт" Кулакова Вікторія.
Виставка "Херсонщина - це Україна" - це про що? Її мета та значення?
Виставки "Херсонщина - це Україна" проходять в рамках мистецького благодійного проекту "Херсонщина - це Україна". Нашою метою є підтримати людей , хто в окупації й не може виїхати, всіх українців і звісно ЗСУ. Ми провели 12-денну артрезиденцію в Умані, де 20 художників малювали картини - це заслужені художники, котрі входять в Спілку художників України, і молоді, ще не відомі, але всі дуже талановиті. Вони створили основну експозицію виставок - близько 60 робіт в різних жанрах від класичного до арту й експериментальних технік. Ще близька 40 картин нам висилають художники, котрі також хочуть долучитися до проекту: вони висилають картини, котрі також їздить по містах у виставках, а потім всі вони будуть продані на онлайн-аукціоні й кошти підуть на ЗСУ для звільнення територій від ворога. Ще є цікава складова проекту - створення і продаж мерчу: ми з художниками домовилися, що зображення їх картин можуть бути надруковані на різних предметах і вони також будуть продаватися на користь ЗСУ, а потім, після звільнення території нашої країни, кошти будуть йти на відбудову культурних пам'яток Півдня, до прикладу "кам'яних вишиванок" в місті Нова Каховка. Кам'яні вишиванки - це різьблені візерунки по сирому тіньку (спеціальний цементний розчин для екстер'єрних рельєфів), котрий створив митець Григорій Довженко, його мало знають українці, бо він був одним з команди Бойчукістів, які через свою проукраїнську думку у часи Розстріляного покоління ледве вижили. Якщо людина не зможе придбати картину в аукціоні, то дуже багато людей зможуть придбати для підтримки Херсонщини листівки, дерев'яні магніти з зображенням картин, або блокноти з картиною на обкладинці, або підставки під телефон чи подушки.
Як виникла ідея даної проєкту?
Ідея проекту спала на думку Павлу Ярмій - голові громадської організації Агенція регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад. Ми були в окупації два місяці, дуже добре знаємо і розуміємо як там важко емоційно. Ми змогли виїхати, але там залишилися батьки, друзі, у Павла там залишилася дружина дбати за старенькою матір'ю. Всіх нас там підтримував не стільки хліб , як пісня про червону калину і слова "русский корабль иди на ..." - це підтримка душевна, духовна, це про культуру і наші цінності. Тому проект мистецький, тому ми створюємо гарні картини та речі з душею і цінністю наших українських коренів і кодів.
До речі, проект безстроковий, навіть коли всі виставки пройдуть, то ми ще довго можемо отримувати картини від художників поштою й продавати їх на користь ЗСУ на сайті Це Крафт в розділі Картини і продавати речі з друкованими зображенням картин. Таким чином проект буде збільшувати користь і збирати кошти на відродження і життя окупованих і потім звільнених територій.
Скільки тривала підготовка? Де шукалися художники та як обиралися роботи для експозиції?
Підготовка була дуже швидкою. Проект придумали в кінці липня і вже 24 серпня на День Незалежності ми прийняли в гості в Умані художників. Ми запрошували їх і по рекомендаціях знайомих, і через рекламне оголошення про резиденцію в соціальних мережах. Відбір був по прикладах картин художників, котрі вони нам висилали на електронну пошту. Тематична рамка для створення картин досить широка, адже ми були зацікавлені в тому, аби створені картини подобались різним людям за смаками й за віком.
Хто є організатором проєкту і виставок?
Організаторами проекту є ГО "Агенція регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад", благодійний фонд "Це Крафт". Проект підтримують Український культурний фонд - надає нам інформаційну підтримку і сподіваємося на поміч в організації виставки в Києві. Резиденцію нам допомогла зробити ГО "Світ очима художників". Виставки по містах України - Умань, Кривий Ріг, Одеса, Львів нам допомагають організовувати місцеві активісти й управління і відділи культури місцевих рад.
Скільки нині представлено робіт в експозиції? Та скільки учасників-художників?
В експозиції близько 70 картин. Чому близько, тому що насправді понад 100 картин: 99 картини фізично знаходяться у нас, але не всі зали їх можуть прийняти на експозицію. 46 художників надали свої роботи фізичні й ще понад 10 художників і ілюстраторів вислали електронні зображення картин, котрі будуть також брати участь в аукціоні й після продажу автори їх вишлють покупцям. Ми ще отримуємо заявки доєднатися до проєкту, тому ми вбачаємо, що проєкт не матиме закінчення допоки художники, ілюстратори та інші творці захочуть надавати зображення, а люди всього світу в бажанні підтримати Україну будуть купувати ваші твори в фізичному, NFT форматі, або у вигляді продукту з принтом.
Розкажіть про аукціон та благодійну основу проєкту.
Аукціон заплановано орієнтовано на листопад-грудень. Проект живий, він змінюється. Так ми уявляємо, що будуть міста, котрі також матимуть бажання прийняти у себе виставку в Україні й за кордоном. Ми поки що плануємо виставки в містах України, але вже ведемо перемовини й про міста Польщі, шукаємо там локальних партнерів, котрі б допомогли з організацією логістики, експозиції й запрошенні людей. План мінімум міста Польщі. Далі буде видно. Таким чином аукціон буде не раніше листопада, а можливо і пізніше. Онлайн аукціон буде призначено на один день. А зі всіма картинами можна ознайомитись не тільки через виставки, а і через сайт Це Крафт.
Наразі цю частину роботи ми вже робимо через день-два можна буде подивитися картини на сайті. Картини будуть позначені лейбою "Благодійність". Люди будуть залишати заявки на купівлю конкретної роботи й ми всіх таким чином зареєстрованих можемо запросити на конкретний день на платформу аукціону. Декотрі картини можна купити й зараз. Ми так робимо, тому що потрібно хоча б частину вкладених коштів вернути для подальших виставок. На жаль в українців зараз не багато коштів і благодійних внесків на цей проект ми отримали дуже мало, всього близька 19 000 грн, грантових коштів тут немає. Сам ініціатор Павло по суті наразі найбільший інвестор проекту. Ми сподіваємося, що інформаційна хвиля про виставки збільшить інтерес і довіру до організаторів і ми зможемо знайти партнерів і благодійників аби на самому високому рівні провести аукціон і всі виставки. Знову ж тика - всі зібрані кошти підуть на ЗСУ і благодійну мету проекту. Про всі складові й етапи проекту, а також рахунки для благодійних внесків можна знайти в статті про проект "Херсонщина - це Україна" на сайтах організаторів - на сайті Це Крафт https://itscraft.com.ua/kherson-tse-ukraina/ і на сайті АРР ТОТГ https://www.arr.ks.ua/hersonshhina-tse-ukrayina-2.
Кривий Ріг це вже друге місце представлення виставки, наскільки мені відомо перше було Умань. Яким містам очікувати далі на експозицію? Можливо це буде і Європа?
29 вересня буде відкрито виставку в м. Одеса у двох локаціях: "Будинок з Янголом" і "Сади перемоги" в районі Аркадії. Експозиція буде діяти мінімум два тижні. В Одесі буде найбільше представлення картин, адже нам відкрили двері дві локації, ми сподіваємося виставити всі 99 робіт. Будемо намагатися. Потім в планах Київ і Львів. Якщо знайдуться партнери у Вінниці й в інших містах Західної України, то будуть виставки й в інших містах. Ми зацікавлені, щоб всі побачили "Херсонщина - це Україна", адже експозиція настільки сильна що окриляє, роботи пронизані духом перемоги й сильного вільного українського духу.