Тема залучення інвестицій і підтримки підприємців є актуальною завжди, і не важливо чи рік кризовий і є локдаун, чи економіка країни йде на зріст. Сьогодні ми розповімо про револьверний Фонд Це Крафт, котрий відкрився навесні 2021 року для підтримки підприємців у галузі мистецтва, ремісництва, крафтового виробництва і зареєстрований у Новій Каховці. Розповідатиме директор фонду Кулакова Вікторія.
Для початку знайомства з фондом Це Крафт маю зазначити, що він є частиною соціального підприємства Це Крафт і єдиний за своєю моделлю в Україні приватний фонд, котрий надає фінансову допомогу бенефіціарам (вигодонабувачам) зі всієї України на револьверній, тобто поворотній, основі. Одразу вимушена сказати, що тема фінансової підтримки досить широка і має багато аспектів. Зазвичай у підприємців, котрі не мають досвіду роботи з фінансовими інституціями слова «займ» і «кредит» мають мінорне забарвлення. Тому у цій статті ми розглянемо декілька аспектів діяльності подібних фондів, нашу історію становлення і розповімо про приклади іноземного фонду, з котрого ми беремо приклад.
Що за звір «соціальний підприємець»
Соціальне підприємництво в Україні є трендом декілька років, хоча мало хто розуміє досконально що то за звір. Є закиди, що соціального підприємництва не існує бо немає закону, котрий би його регулював. Тут мені зазвичай буває смішно: спитайте себе, чи робите ви щось таке, що не заборонено, або ви робите тільки те, що прописано у Конституції? Звісно ні. Багато країн спеціально не приймають закону, аби не обмежити бізнес, котрий створений аби вирішувати соціальні проблеми тільки тому, що у таких людей «болить» і вони заробляють для інших, а не собі на нову машину чи квартиру. Інший аспект соціального підприємництва, що держава не може їм запропонувати підтримки, тому що це може спричинити потенційно корупційну ситуацію. І друга причина, якби якість пільги або фінансова допомога такому бізнесу надавалась, то з’явилась би категорія соціальних тільки на словах, котрі насправді не вирішують проблем, а просто задекларували себе такими аби отримати пільгу. І знову я вас запитаю, ви допомагаєте іншим тільки якщо вам хтось за це щось дасть? Звісно ні. Тому преференцій аби робити добрі справи і е квапляться вводити.
Становлення соціального підприємства Це Крафт
Я є сертифікованим тренером з соціального підприємництва від 2018 року, бізнес-тренером у ряді міжнародних проектів і маю свою студію з брендингу від 2012 року. З 2014 активно займаюсь громадянською діяльністю і є менеджером у ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад». Саме як менеджера АРР ТОТГ і тренера від Британської ради мене знають в більшості громад Херсонщини. Кількість людей бажаючих побудувати власне підприємництво і кількість клієнтів з діючого бізнесу створили той фундамент досвіду, котрий ми з партнером Ярмій Павлом вкладали у проект Це Крафт. Головною метою ми вбачали спочатку підтримку підприємців і ремісників Херсонщини, та вже в перший місяць діяльності зрозуміли, що обмежуватись рідною областю недоцільно, адже кількості ремісників і переробників, до прикладу м’яса, у нас недостатньо.
Складні моделі бізнесу, які поєднують мету заробітку і створення змін
Це Крафт – це платформа, яка складається з онлайн-магазину і фонду підтримки крафтовиків, котрий зареєстрований як благодійний фонд. Це дозволяє нам надавати і грантову допомогу (безповоротну) фізичним особам і поворотну безпроцентну фінансову допомогу на розвиток підприємницької діяльності. Фонд Це Крафт на сьогодні фінансується із прибутку онлайн-магазину і має револьверну модель: переможці конкурсу через рік їх використання повертають кошти і вони переходять переможцям наступного року. Бюджет конкурсу щороку зростає, адже додається ще прибуток від магазину. Таким чином рік за роком фінансова спроможність фонду зростатиме, так як прибутки магазину зростають, а кошти, котрі були надані у попередні роки. В травні 2021 року ми підписали перші два договори про надання фінансової допомоги як поворотний займ, а в серпні був відкритий щоквартальний Постійний конкурс творців, котрий фінансує виготовлення прототипів творчих виробів на грантових умовах. І зовсім скоро – 28 листопада – буде буде оголошено переможців по осінньому кварталу Постійного конкурсу творців. Обидві фінансові програми діють на конкурсній основі, умови описані на сайті і надаються консультації за телефоном.
Хто може отримати фінансову допомогу у Фонді Це Крафт
Як діючий підприємець чи звичайна творча людина, зрозуміє, що вона може звертатися за підтримкою? Пропоную подивитися на тих, хто вже представлений на сайті www.itscraft.com.ua. У магазині є товари як зареєстрованих підприємців, так і фізосіб – митців та крафтовиків («крафт» – ремісництво) у категоріях від їжі і напоїв, до сувенірів й предметів інтер’єру. Ми позиціонуємо магазин, як місце, де можна знайти крафтові смаколики і автентичні подарунки до любого приводу. Таким чином, якщо ви виробляєте щось із натуральної сировини/матеріалів, за авторським або традиційним рецептом/методом, розділяєте цінності екологічності, збереження і осучаснення традицій – то ви є потенційним нашим партнером і продавцем.
Створюючи Це Крафт навесні 2020 року, у перші місяці всесвітньої трансформації економіки, ми свідомо планували довгострокову стратегію і не гналися за надприбутками, а будували структуру, де підприємцям буде зручно: консультаційна підтримка, супровід у створенні сучасного фірмового стилю і пакування товарів, промоція торгової марки, онлайн-просування не тільки в рамках магазину, але і в соціальних мережах, там, де ближчий дотик до покупців. Окремо можна виділити нашу виставкову діяльність і представлення Це Крафт на ярмарках, конференціях і форумах. Сьогодні онлайн-магазину півтора року і ми виходимо на новий рівень автоматизації підприємства.
Наслідування кращих
Ми аналізуємо не тільки Український ринок подібних послуг, але і навчаємось досвіду іноземних країн. Вивчення інших є вкрай важливим не тільки в бізнес-аспекті, нам цікаво було дізнатися про моделі фінансування і взаємодії фондів. Адже коли ми створювати наше соціальне підприємство, то стикнулися з тим, що юридичної форми револьверного фонду в Україні не існує, хоча дана модель акумулювання коштів є найбільш сталою для реінвестування і протистояння кризам. За приклад хочемо поділитися кейсом Smart Impact Found, котрий діє у Сербії. Як і наша організація Smart Impact Found є частиною більшої гібридної структури:
- є недержавна громадська організація SmartKolectiv.www.org, що діє у секторі консалтингу і неформальної освіти для стартапів і діючого бізнесу з корпоративною соціальною відповідальністю вже більше 15 років;
- є партнерські організації і волонтери, є наймані консультанти на постійній основі;
- і є сам револьверний фонд – Smart Impact Found.
Нам найцікавіше було дослідити саме фінансову і організаційну моделі Фонду. Дослідження проходило як серія інтерв’ю з Іванною Станчич. Як керівник Програми соціальних інновацій, вона відповідає за розробку та впровадження програм професійної та фінансової підтримки соціальних підприємств, розвиток партнерства з бізнес-сектором та просування фонду. Іванна розробляє акселераційну програму і надає консультації тим, хто отримав фінансову допомогу у вигляді щотижневих телефонних діалогів.
Опишемо тезисно найбільш цікаві факти, котрі поки що важко уявити в українських реаліях.
- В країнах ЄС є закон, котрий зобов’язує всі підприємства нести соціальну відповідальність бізнесу або так звану корпоративну – КСВ. Всі форми організацій мають визначати конкретну соціальну мету свого підприємства, виділяти на це ресурси і щороку звітувати офіційно за виконану діяльність в рамках КСВ. Це вражає. Адже в Україні ми поки що говоримо про підприємницьку етику і відповідальне виробництво. А щоб у кожного був свій напрямок соціального впливу і ще його вимірювати – такого рівня громадянської зрілості нам треба наздоганяти ще не один рік.
- Smart Impact Foundтакож надає безпроцентну поворотну фінансову підтримку в національній валюті, але прирівнює її еквівалент до вартості євро, і другий найбільш цікавий аспект – гроші надаються терміном від 3 до 5 років. Це досить довгий період, тому прогнозувати ліквідність бізнесу і гостроту ризиків ринку підприємець має достатньо прискіпливо.
- Перед наданням фінансової допомоги отримувачів навчають плануванню і потім в них є інкубаційний і акселераційний етап, таким чином підприємства отримують висококваліфіковану підтримку і бізнес-освіту протягом орієнтовано 6 місяців. Попросимо вас уявити вартість таких процесів. Частину консультацій дають консалтингові організації на безкоштовних засадах, натомість отримують піар і впізнаваність своїх агенцій.
- Величина фінансової допомоги від 10 до 50 тисяч євро (у національній валюті). Це звучить як велика сума, та потрібно пам’ятати, що рівень життя на Балканах інший і у перерахунку споживчого кошика ці суми не будуть здаватися грандіозними.
- Дуже цікавий факт: 50% бюджету Smart Kolectivотримує від своєї консалтингової діяльності, консультуючи великий бізнес і допомагаючи їм розробляти, впроваджувати і звітувати за їх корпоративну соціальну відповідальність. Одним з найвідоміших клієнтів є Кока-Кола. Нагадаємо, що Smart Kolectiv є неприбутковою громадською організацією. І бюджет організації розподіляється не як прибуток, а на впровадження програм організації. Це про масштаби.
- Інші 50% бюджету організації вони акумулюють з різних джерел: благодійні внески від 3 корпорацій, грантові кошти від класичних донорів як USAID I ЄС, фінансування від одного бізнес-янгола, котрий в минулому був венчурним інвестором (вступав у долю бізнесу), а сьогодні тільки надає кошти і негрошову підтримку.
- Smart Impact Foundє єдиною організацією з підтримки соціального підприємництва у Сербії і єдиною на Балканах такого рівня компетенцій і масштабу діяльності, та цей рівень став можливим вже після 15 років діяльності. Револьверний фонд вони відкрили тільки у 2020 році, до того – 3 роки збирали фінансовий портфель для створення цього фонду.
- Соціальним підприємництвом в європейських країнах є і неприбуткові організації, котрі створюють соціальний вплив (корисні зміни), натомість в Україні соціальним підприємцем вважається тільки фізична особа-підприємець або юридична особа, котра веде господарську (комерційну) діяльність.
Резюмуючи наведені факти хочу підвести підсумки, що шлях соціального підприємництва, і в тому числі Це Крафт, тільки починається і він досить довгий. Якщо бізнесу сьогодні може бути не легко, то освіта, гнучкість, відкритість, прозорість і партнерство – це наше майбутнє і пропозиція платформи Це Крафт. Нашою місією є і буде розвиток творців й крафтовиків в тих умовах, котрі є, розвиток спільноти і підвищення цінностей, котрі допомагають людини жити: екологічне відношення до себе і природи, культурна і творча самоіндитифікація та прагнення до краси і естетики.
Запрошуємо усіх небайдужих до діалогу. Якщо у вас є пропозиції партнерства, співпраці або питання щодо нашої діяльності, можете звертатися за контактами info@itscraft.com.ua та тел. 066-8982224. Більше про соціальну відповідальність і конкурси підтримки підприємців на сайті сторінках:
- Конкурс Револьверного фонду (поворотні кошти на розвиток підприємства) – https://itscraft.com.ua/fond/
- Грантовий Постійний Конкурс Творців на створення прототипів творчих виробів – https://itscraft.com.ua/postiyniy-konkurs-tvortsiv/
Дослідження організацій з підтримки соціальних підприємців виконувалось в рамках Персонального проекту House of Europe за фінансовоі підтримки Goethe-Institut Ukraine та Європейського Союзу.
Вікторія Кулакова, директор благодійного фонду «Це Крафт».