Анна Бабіна, 31-річна багатодітна мама з Київської області, мешкає в мальовничому селі Галайки разом зі своєю сім'єю. Вона виховує трьох дітей: восьмирічного Захара, п’ятирічну Соломійку та двомісячного Макарчика. Окрім материнства, Анна активно займається фермерством і веде сімейну сироварну справу та розвиває миловаріння.

Сироварня "Бабині кози"

На березі Молочної річки, в селі Галайки, що на Київщині, знаходиться ферма та сироварня «Бабині кози». Разом із чоловіком, вони розводять кіз зааненської породи, виробляють козяче молоко та виготовляють крафтові сири ручної роботи. Ферма завжди відкрита для відвідувачів, які можуть побачити процес виробництва та скуштувати сири під час екскурсій і дегустацій. Анна займається виробництвом мила із козиного масла та молока, переважно у зимовий період через брак часу. 

Виклики війни та нові можливості

Початок війни змусив Анну та її родину переглянути свої плани та пристосуватися до нових умов. Вона розповідає:

"Як почалася війна, ми закинули всі хобі, і потрібно було швидко реагувати та думати, що робити з поголів’ям, як відновити зв’язки із магазинами та супермаркетами. Практично все зупинилося. Ми довго працювали, щоб налагодити збут, але війна змусила починати все спочатку".

Анна з родиною брали участь у невеликих ярмарках, але цього було недостатньо для об'ємів їхнього виробництва. Вони намагалися повернутися на ринок, але продажі вже не були такими, як до війни. У відповідь на нові виклики, родина вирішила продати більшу частину стада та залишити собі лише 30 дійних кіз.

"Проблем зі збутом більше немає, попит і пропозиція співпадають. Ми не виробляємо так багато, як раніше, але зараз продати виготовлені об’єми не складає труднощів", - зазначає Анна. 

Розвиток миловаріння

Жінка дізналася про револьверний фонд з реклами в інтернеті та подала заявку на грант. Ця фінансова підтримка стала для неї приємною несподіванкою. Грантові кошти Анна спрямувала на миловаріння. Вона закупила нові форми, ефірні олії та виготовила чимало партій мила, які можна придбати в інтернет -магазині чи безпосередньо на фермі.

Мило має в собі дуже багато позитивних властивостей, адже його основа повністю натуральна і складається з козиного вершкового масла, молока, ефірних олій і соди, як омилювача. Зварене «холодним» способом з нуля, воно зберігає всі корисні властивості.

"Для людей, які мають проблемну шкіру, алергії - ідеальний продукт. Це наша візитівка, така собі сувенірна продукція, яку можна придбати на згадку, яка не зіпсується при транспортуванні. На козиному молоці роблять мило багато хто, а от на маслі дуже мало", - каже Анна.

Перспективи на майбутнє

Третя вагітність дещо вибила Анну з колії, і вона поки що не змогла реалізувати свої плани щодо миловаріння на рівні магазинів та супермаркетів. Але вона не втрачає надії і мріє розвивати свій бізнес, адже її продукція унікальна та має великий потенціал.

"Хочеться нести в люди, бо продукт класний, продукт унікальний", - завершує Анна.