В давні часи, коли людство ще шукало своє місце у світі, на теренах України розвивалася унікальна культура - Трипілля. Одним з загадкових артефактів, що залишилися нам від тих далеких часів, є так звані "трипільські біноклі". Ці посудини у формі двох циліндрів з конічними чашами на верху і низу створюють глибокий символічний світ та представляють велику культурну спадщину.

 

Трипільські біноклі є прообразом Неба і Землі, втіленням бездонності та безмежності людського буття. 

Вони мали велике релігійне значення і використовувалися як символи божественної двійці, що виткала світ із золотих ниток трансцендентного. Ці посудини не тільки використовувалися в магії плодоріддя, але й служили хатніми оберегами. Знаходились вони на вівтарях, поряд з печами, що підкреслювало їх важливість в житті трипільців.  Один із найвідоміших обрядів, пов'язаних з трипільськими біноклями, це землеробський обряд "поїння землі". Під час цього обряду в одну лійку бінокля сіялося жменями сім'я, а в іншу лійку проливалась вода. Це символізувало запліднення землі і поливання її священною водою. Воронки біноклів, нагадуючи форму жіночих грудей, імітували дощ і поїли землю. Ці ритуальні дії сприяли врожаю і символізували подяку Небу та Сонцю за щедрий врожай. Цікаво, що подібний обряд з проливанням вина зустрічався і в грецькій культурі. 

 

З'являються підозри, що грецька культура, частково зародившись в Україні, мала певні впливи та подібність до трипільської культури.

Це свідчить про широкий контекст дослідження та взаємозв'язку культурних явищ.

 

Трипільські біноклі – це не просто ритуальні предмети, а символи, що мають глибокий зміст. Вони втілюють унікальну концепцію творення світу та спадщину божественного в людині, людини як Творця. 

Саме тому так важко класифікувати трипільські біноклі та віднести їх до певної групи посудин, адже це не посуд, а предмет для сакральних обрядів, які до наших часів не збереглися. Значення трипільських біноклів було підсилене знахідками в Храмі трипільської культури поблизу села Небелівка, Кіровоградської області. Вони стали зразком організованого духовного життя та релігійних символів у сакральному просторі храму. Археологи знайшли фрагменти "бінокля" на одному з вівтарів. Це свідчить про важливість цих сосудів у релігійному житті та ритуалах трипільців.

Цікаво, що біноклі заворожують всіх, хто вперше їх бачить.

Можливо це сама їх сакральна природа. Адже споглядаючи подвоєну бінарну структуру, на перший погляд не практичну, у людини в голові просинається уява та образне мислення добудовує варіанти використання бінокулярів. Ми згадуємо все бінарне: темне і світле, жіноче і чоловіче, матеріальне і невидиме, земне і божественне. Якщо замислитися над самим обрядом, які проводити трипільці з цим предметом, то ми розуміємо наскільки глибока культура і світосприйняття були у наших пращурів. Наскільки це була сформована зріла культура, коли люди жили в поєднанні і мирі з природою, яка їх годувала, але яку вони опанували.

 

Трипільські біноклі – це не тільки давні ритуальні предмети, але й символи, що допомагають розкрити та зрозуміти глибину трипільської культури. 

Вони представляють спадщину наших далеких предків і залишаються загадковими символами, що хвилюють людство. Трипільська культура прожила півтора тисячоліття і розчинилася в новій епосі Скіфії, залишивши нам лише спогади про свою величність. Але трипільські біноклі нагадують нам про цей унікальний світ, який так важко зрозуміти, але так прекрасно досліджувати.

 

Закінчуючи, варто зазначити, що дослідження та аналіз трипільських біноклів дають нам можливість проникнути в глибину давніх символічних світів, розширити наше розуміння та ціннісне ставлення до культурної спадщини. Вони свідчать про величність та складність давньої трипільської цивілізації, що залишається вічним джерелом інтриги та досліджень. Трипільські біноклі – це запрошення до подорожі у часі та культурний світ наших предків, який так потрібно зберегти та вивчати для майбутніх поколінь.

 

Зібрав інформацію, редактор: Дмитро Гнилозубенко

Посилання на джерела:

  1. https://spadok.org.ua/trypilska-kultura/shche-raz-pro-trypilski-binokli
  2. http://dspace.pnpu.edu.ua/bitstream/123456789/15994/1/46.pdf
  3. https://ela.kpi.ua/bitstream/123456789/4097/1/10-filos-Nikolova.pdf
  4. https://www.ridivira.com/uk/bogoznavstvo/pryrodne-bohoznavstvo/trypilski-binokli-v-konteksti-relihiieznavchoho-pidkhodu
  5. http://eztuir.ztu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/6934/243.pdf?sequence=1&isAllowed=y