Багато століть, більш ніж тисячоліття, чумаки – горді сини українського народу – торували нові торгові шляхи як на землях України, так і в інші країни. Чумаки це перші українські посли, торговці, дипломати, а коли потрібно – і звитяжні воїни, побували і на Шовковому шляху, і в Цар-граді, на Півночі в Московії, а також і в Парижі та Відні. І всюди вони несли нашу українську мову, культуру та звичаї, а також товари, які потребували ті народи.

А від них везли все, що потрібно було Україні, і особливо сіль. Для України сіль завжди мала майже сакральне значення – тільки послухайте наші народні прислів’я: «Добре живуть – хліб сіль жують» – казали про заможну сім’ю , «Нема долі без солі» – сіль тоді дуже цінувалась, «Пуд солі разом з’їли» – про хорошого товариша-чумака.

Історію розповідє Павло Ярмій, співзасновник Це Крафт і автор Чумацької солі.

Коли ранньою весною чумаки вирушали в дорогу, то завжди мали з собою свою легендарну «Чумацьку сіль», рецепт якої складався століттями та тримався в секреті, адже в дорозі чумака зустрічала і негода, і хвороби, і відсутність їжі, придатної для харчування. І якраз тоді ставала в пригоді «Чумацька сіль» як приправа до різних страв, і як ліки, і як природний активатор життєвих сил під час подорожей та боїв. В «Чумацькій солі» був зібраний кращий автентичний набір трав та спецій з усіх територій, де тільки ступала нога чумака. Проте більшість з них була з рідної неньки-України: хто ж ще міг би зберегти та захистити чумаків  в далеких дорогах як не рідна земля.

Село Глушківці  на Поділлі, де я народився та виріс, стоїть на чумацькому Кучманському шляху до Львова, було засноване моїми пращурами чумаками ще в далекому  14 столітті.

І коли потрібно було всім зібратися – то завжди збирались «коло хреста», звідти століттями чумаки весною вирушали на Південь. Наша родина Ярмій, від слова ярмо, була одна з найбільших не тільки в цьому селі, а у всьому Ярмолинецькому районі. Велич села на чумацькому шляху доказує те, що вже в 1455 році воно одержало Магдебурзьке право, задовго до того, як його одержав Київ. А ярмо для чумацької мажі – ключова деталь, без ярма воли мажу не потягнуть. Можливо тому, в нашому роді було багато теслярів: батька, дід, прадід… І якраз там, у селі, перебираючи  батьківську бібліотеку, я й знайшов переписаний від руки той рецепт «Чумацької солі», вірніше тільки частину рецепту. І уже сьогодні, поживши на Півдні України більше 40 років та створивши проект «Соляна дорога» про шляхи моїх прадідів, останні інгредієнти я додав сам. Як на мене, без них ця сіль була б менш смачною та цілющою.

Ось так і з’явилась «Чумацька сіль» – спільне бачення українського степу мною та моїми пращурами. Насолоди, здоров’я та приємного смаку, бо, як казали наші пращури, сіль землі в поті орача, крові воїнів і сльозах вдів!

Склад Чумацької солі робиться на основі рожевої солі з Лемурійського озера і з додаванням аж одинадцяти рослин. Чумацька сіль укріпить ваше здоров’я і додасть бадьорості тілу і духу. Купуйте і будьте здорові! Придбати можна за посиланням Чумацька Сіль