ТМ «Запальничка» – сімейний бізнес родини Пузанових із Запоріжжя. Тут працюють за принципом: роби, що можеш, з тим, що маєш, там, де ти є. На власній городині вирощують гострий перець, вигадують рецепти пікантних соусів з нього, самі готують і просувають продукцію. Власне, завдяки рецептурі – авторській і водночас автентичній – пекельні запорізькі соуси стали впізнаваними на ринку крафтових приправ. 

Про особливості виробництва перцевих соусів і продовження кулінарних традицій минулого в родинній справі – ексклюзивно для «ЦеКрафт» розповів засновник ТМ «Запальничка» Максим Пузанов.    

Гострі? Пекельні! 

Запорізька «Запальничка» «запалила» крафтову кулінарію в 2017 році. Максиму, чий тато – технік-технолог харчової промисловості, а мама – агрономка, іншого заняття для самореалізації годі було шукати. До того ж у батьків за містом були земельні ділянки, де можна було господарювати та вирощувати овочі. 

Козацька земля – гаряча, що не посади в неї – вогонь у тому запалить. Тож Максим вирішив вирощувати гострі перці, щоб готувати з них пекельні соуси. Дружина Тетяна – економістка та бухгалтерка – підтримала захоплення чоловіка. Коли з кулінарного хобі Максима почала вимальовуватися бізнесова ідея, взялася допомагати йому з продажами. Згодом свій внесок у родинну справу зробив син Ілля – хлопець відповідальний за просування товару в соцмережах. А потім і батьки подружжя приєдналися. Їхня робота – вирощувати сировину на городі. 

 

Родзинкою приправ ТМ «Запальничка» є їхня гострота. Фірмова пропозиція крафтовиків – «Пекельні кадіби». 

«Нам важливо виготовляти сучасний продукт, але щоб він зберігав українську смакову традицію. Так ми почали готувати переброджені перцеві соуси. Процес зберегли автентичний, а от уже технологія, рецептура – наша авторська, – говорить Максим Пузанов. – Соуси готуємо або методом засолки, як це робили в давні часи для того, щоб зберегти продукти, або виготовляємо на основі ферментованих перців, тобто переброджених у дубових кадібах. У них продукти перебувають у живому здоровому стані та насичуються терпким природним ароматом. Звідси, власне, і назва – «Пекельні кадіби». Переброджені перцеві соуси – це щось неймовірно смачне, ароматне та пікантне!» 

«До нашого українського борщику!»

 

Для приготування соусів виробники використовують більше десяти сортів гострого перцю – як українські овочі, так і відомі в усьому світі Нabanero, Halapeno, Trinidad Scorpion, декілька сортів Chilli, Aji Charapita. Кожен сорт перцю дає власну гостроту соусу – залишається обрати свій, доречний до соковитого стейку, піци, сала, холодцю чи ранкового омлету.

Поруч з класичними перцевими соусами в лінійці приправ від бренду «Запальничка» є також в’ялені хабанеро, зелена аджика з волоським горіхом, олія чилі з часником, мариновані гострі перці та смажені чилі в якості спеції. 

«А ще у нас є перчик у медовому маринаді та перчик у розсолі. Рекомендуємо до нашого українського борщику!» – пишається асортиментом Максим.

Усі складові для соусів і приправ – натуральні, вирощені на домашніх грядках. Повномасштабне вторгнення мало не зупинило цей процес, але ж українці – тому й українці, що неодмінно знайдуть вихід у складній ситуації.

«Ми живемо у Запоріжжі, зараз теж тут залишаємося. Раніше сировину вирощували за містом у батьків – у селах Більмацького й Оріхівського районів. Створили там усі умови для вирощування перчиків, – розповідає Максим. – Але після вторгнення окупантів мої батьки були вимушені все залишити й виїхати зі свого села. Батьки дружини залишились, хоча й у них дуже небезпечно – село постійно під обстрілами. Власне, щоб не наражати на небезпеку ні батьків, ні себе, ми вирішили організувати вирощування наших перчиків у Запоріжжі. Точніше в Запорізькому районі. Орендували кілька дачних ділянок, власники яких виїхали за кордон, організували полив… Так і працюємо».

Війна – не привід опускати руки

Життєвий принцип родини Пузанових – той самий, що й у роботі: робити те, що виходить, і там, де це потрібно. Зараз вони виготовляють соуси, щоб урізноманітнити гастрономію України. Розвивають бізнес, щоб підтримувати її економіку. Заробляють гроші, щоб допомагати армії, яка Україну захищає. І діляться досвідом з людьми, яким відновлювати країну після перемоги.

«Окрім роботи на підприємстві, я також є головою правління садового кооперативу, – додає Максим. – Ще до початку повномасштабного вторгнення запропонував проєкт з розробки спільної свердловини. Зробили ми її, коли вже була війна, – все завдяки нашим садоводам, які об'єдналися, незважаючи на виклики часу. Свердловина дуже стала в нагоді, коли підірвали Каховську ГЕС. Саме тоді без води залишилися багато садових товариств Запорізького району. Зараз ми ділимося цим досвідом і допомагаємо іншим кооперативам». 

Максим Пузанов переконаний: війна – не привід опускати руки. Треба навпаки шукати можливості розвиватися. Найближчим часом творці «Запальнички» планують вдосконалити виробництво та розробити нові рецепти соусів. А головний натхненник родинної справи готується стати магістром харчової технології. Академічні знання крафтовим ідеям не завадять.      

Підтримка мікровиробників та ремісників реалізовується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні  (https://www.facebook.com/usdos.ukraine). Погляди учасників заходу не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США

 

Автор: Ірина Шаталова