«Заняття бджільництвом для нас - не лише сімейна традиція, хобі, бізнес або улюблена робота - це життя… Життя у світі краси та гармонії з природою». Пасіка заснована, як сімейна справа, тому власниками та ідейниками є наше подружжя», - ділиться Наталія Котенко про себе, чоловіка Віктора та їхню справу.
Дотримуючись принципів гармонії з природою в цілому, продовжується розвиток
Назву «Гармонія» отримала пасіка, тому що в основі взаємовідносин людини й природи має бути саме така взаємодія. Започаткована вона була ще у 2014 році. На той час пасіка налічувала 23 бджолосім’ї, а зараз мова йде вже про чисельність в більше ніж 200 бджолосімей.
Причини зайняття бджільництвом були зовсім не пов'язані з якимись екологічними ідеями, це були, по суті скрутні економічні умови. За обставинами, що склалися в житті родини, виникла гостра потреба шукати нові джерела доходу, тим самим вносячи зміни у звиний хід подій. На той час, жінка працювала вчителем біології, а чоловік - токарем.
«До зайняття бджільництвом ми звернулися спочатку з метою отримання доходу, тобто "за розрахунком", а вийшло, що "по любові". І зараз вже не ми ведемо пасіку шляхом розвитку, а бджілки розвивають і вчать нас. Саме вони задають основну мелодію усього нашого життя, знайомлять з цікавими людьми й влаштовують найнесподіваніші зустрічі».
В перший рік вдалось, починаючи з всього з наших 3-х домашніх бджолосімей, організувати невеличку пасіку у 23 бджолосім’ї. З бджолосім'ями допоміг брат, а вулики всі робилися власноруч на основі очерету. Очерет був доступним і економічним матеріалом, але праці й терпіння це потребувало багато. Справа таки була вдалою, очеретяні вулики бджілки оцінили на відмінно. Використовували також метод утримання бджіл у колодах (дуплянках). Зараз на пасіці як очеретяні вулики, колоди, так і традиційні дерев'яні вулики.
Перспективи розвитку справи диктує саме життя.
Для створення сприятливих умов для медозбору й утримання бджіл подружжю довелося прийняти рішення про переїзд на батьківщину чоловіка с. Комаровка Любашівского району Одеської області. Будинок, де виріс чоловік, був побудований ще його дідом Григорієм Борисенком та бабусею Василиною Терещенко. Він побудований із глини, а вік його сягає уже понад 100 років! Таким чином несподівано з'явилася своя «родова садиба», де гармонійно, здорово та щасливо живуть вже більш як 8 років.
«Тут добре і нам, і бджілкам»
За цей час із кочової пасіки справа Наталії та Віктора реформувалась у стаціонарну. Територія, на якій розміщенні бджолосім’ї, складає близько 3 га, де 1 га – це сад павловнії, а також близько 1 га засівають медоноси (фацелія). Територія довкола пасіки - це переважно схилова місцевість, де господарська діяльність людини мінімальна, тут з одного боку ліс та степові ділянки із різноманітними дикорослими лікарськими травами з іншого долина річки Тилигул, також зі своєрідною рослинністю. Таке розміщення робить сприятливі умови, щоб вести справу за екологічним, органічним напрямом. «Дійсно - здоров’я стало кращим, хронічні хвороби, на щастя, залишились десь у минулому».
Трішки про смачненьке!
Асортимент апі-продукції формувався поступово. Нині до переліку традиційних апі-продуктів входять якісні сортові меди, пилок квітковий без висушування, перга, молочко трутневе та маточне з медом, прополіс, настоянки та багато іншого. Крім цього, з’явились такі крафтові корисні смаколики : мед з пелюстками дикої та чайної троянди, крем мед зі свіжими фруктами по власній технології. Серед крем медів отримали популярність такі: вишня-м'ята, абрикос, шовковиця-лаванда, смородина, ароматна малинка. Ягоди та фрукти для них вирощують самостійно. Також пропонують дикорослі лікарські трави, зібранні на цілинних степових і лісових ділянках території медозбору. «У створенні нашої продукції беруть участь тільки ті складові, які зроблені на нашій пасіці, або зібрані особисто нами на цій території, що відрізняє продукцію автентичністю і дає можливість гарантувати відповідну її якість перед споживачем»
Усі подальші плани розраховані на користь споживачам та бджілкам
Планується в основному те, до чого спонукає життя, тобто те, що буде корисним споживачам та невтомним трудівницям - бджілкам. Зокрема, йдеться про поступове розширення лінійки оздоровчої продукції. Уже йде підготовка продуктів, які об'єднують в собі досвід цілих поколінь бджолярів з отриманими новими знаннями сучасних учених, на благо людини. працюють над вдосконаленням технології для максимального збереження цілющих властивостей різних продуктів бджільництва. Виникає суттєва потреба для створення оздоровчих апі-будиночків, про які давно мріють. Також приділяють увагу питанню доброустрою та озелененню території рослинами, що є цінними медоносами та цікавими для людини.